• Slide 1

İyiliğin Modası Geçmez

İyiliğin Modası Geçmez

İyiliğin Modası Geçmez

Boyner, “İyiliğin Modası Geçmez” çatısı altında “İyiliğe Dönüştür” ve “Askıda İyilik” sosyal sorumluluk projelerini yürütüyor. Bu iki kampanyanın kolektif değeri ile büyüyen “İyiliğin Modası Geçmez” çalışması, Türkiye’nin mağazacılıkta en büyük iyilik hareketi olarak dikkat çekiyor.
 

İyiliğe Dönüştür Projesi

 

Proje, kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirilmesini amaçlıyor. Tüketiciler kullanmadıkları, ihtiyaç duymadıkları tekstil ürünlerini Boyner mağazalarında bulunan geri dönüşüm kumbaralarına bırakıyor. Kumbaralarda toplanan kıyafetler; geri dönüşüm, geri örüşüm ve yeniden kullanım olarak 3 ayrı kategoride ayrıştırılıyor. Geri dönüşüm ve geri örüşüm için ayrıştırılan ürünler akredite kurumlara teslim ediliyor.

 

Düğme, fermuar, metal gibi parçalar geri dönüştürülüyor. Yeniden kullanıma uygun olan kumaş ve malzemeler, Artizans ve Sarıyer Kadın Kooperatifi’ne gönderiliyor. Burada üretilen çantalarda, patchwork’lerde malzeme olarak kullanılıyor. Yeniden kullanım için ayrılan ürünler ise ihtiyacı olan kişilere ulaştırılıyor veya kermes kanalıyla satışa sunuluyor. Kermeste yapılan satıştan elde edilen gelir, proje ortağı Lokman Hekim Sağlık Vakfı'nın öğrenci burs fonuna aktarılıyor ve ihtiyacı olan öğrencilere eğitim bursu veriliyor. Projede toplanan ürünlerin ayrıştırılması aşamasında, Lokman Hekim Vakfı aracılığıyla dar gelirli ailelerden ev kadınlarına görev veriliyor ve böylece bu proje ile bu kişilerin bireysel ve hane ekonomilerine de katkı sunuluyor.

 

Boyner mağazalarında 2015 yılında başlatılan “İyiliğe Dönüştür” projesi ile şu ana kadar toplam 150 ton atık toplandı. Toplanan atıklar ayrıştırıldı ve 21 ton ürün temizlenerek yeniden kullanıma sunuldu. 27 ton ipliğe, 1 tona yakın metal ve plastik aksesuar hammaddeye, 57,5 ton ise enerjiye dönüştürüldü. 1 tona yakın malzeme geri örüşüme tabi tutuldu. Elde edilen geri dönüşüm ve hammadde katkısı geliri ile Lokman Hekim Vakfı aracılığıyla 38 Sağlık Bilimi öğrencisine burs kaynağı yaratıldı.

 

Askıda İyilik Projesi
 

Boyner “İyiliğin Modası Geçmez” çatısı altında iyilik hareketini büyütmek, Boyner müşterilerini iyiliğe teşvik etmek hedefiyle 2016 yılında “Askıda İyilik” projesini hayata geçirdi. “Askıda İyilik” projesinde, tüketiciler Boyner mağazalarından yaptıkları alışverişe sembolik miktarlarda ilave yaparak ihtiyaç sahipleri için hazırlanan “İyilik Paketleri”nden alabiliyor. Boyner’in de aynı oranda katkıda bulunduğu İyilik paketleri:

 

  • 75 TL olarak satışa sunuluyor.

 

Müşterilerin katkılarıyla hazırlanan bu yardım paketleri Lokman Hekim Sağlık Vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahibi çocuk ve yetişkinlere ulaştırılıyor. “Askıda İyilik” projesi ile 2016-2018 yılları arasında 21 bin müşterinin bağışıyla 39 bin iyilik paketi, 80 bine yakın ürün ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

 

 


 

 

 

 

 

r1
İyiliğin Modası Geçmez

Boyner, “İyiliğin Modası Geçmez” çatısı altında “İyiliğe Dönüştür” ve “Askıda İyilik” sosyal sorumluluk projelerini yürüt&uum

Devamı